Позиція МОЗ України
Нами було направлено адвокатський запит до Міністерства охорони здоров’я України щодо надання роз’яснень з питань ліцензування та проведення психофізіологічної експертизи.
У відповідь МОЗ України повідомляє:
Обов'язковість проведення психофізіологічної експертизи регламентовано статтею 5 Закону України «Про охорону праці».
Пунктом 2.13. наказу МОЗ України від 21.05.2007 № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» визначено, що працівники, зайняті на роботах, що потребують професійного добору, повинні надати Комісії, яка проводить медичний огляд, висновок психофізіологічної експертизи. Спільним наказом МОЗ України та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.1994 №263/121 «Про затвердження Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі», визначено конкретні психофізіологічні показники для професійного добору, які необхідно дослідити і оцінити при проведенні психофізіологічного обстеження.
Відповідно, за результатами дослідження психофізіологічних показників Комісією з проведення медичних оглядів може бути прийнятий висновок про придатність/непридатність до виконання визначених робіт.
Відповідно до переліку медичних протипоказань до роботи, пов'язаної із забезпеченням безпеки руху та обслуговуванням залізничного транспорту, метрополітенів та підприємств міжгалузевого промислового залізничного транспорту України (додаток 7 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій залізничного транспорту, метрополітенів та підприємств міжгалузевого промислового залізничного транспорту України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від
29.04.2010 № 240) працівники, зайняті на роботах, що потребують
професійного добору, повинні надати ЛЕК висновок психофізіологічної експертизи, результати якої заносяться до відповідної графи картки працівника, який підлягає попередньому (періодичному) медичному огляду.
На сьогодні МОЗ України ще не затверджені стандарти проведення психофізіологічного обстеження, проте, з метою приведення у відповідність нормативно-правових актів щодо гармонізації національного законодавства з положеннями рамкової директиви Європейського Співтовариства № 89/391/ЄЕС по запровадженню заходів щодо поліпшення безпеки і захисту здоров’я робітників на виробництві, та положень Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, ратифікованою Верховною Радою України 16 вересня 2014 року, після відповідних рішень Уряду МОЗ України подасть для громадського обговорення та відповідних погоджень розроблені проекти актів.
Повнота і правильність проведення досліджень забезпечується кваліфікацією фахівців, які їх здійснюють, на них покладається відповідальність за дотримання загальноприйнятих, науково обґрунтованих методик і процедур досліджень.
Психофізіологічна експертиза, як результат професійного психофізіологічного добору є складовою медичних оглядів і, згідно наказу МОЗ України від 21.05.2007 № 246, висновок психофізіологічної експертизи повинен обов’язково враховуватись комісією з проведення медоглядів.
У той же час встановлення придатності/непридатності за психофізіологічними показниками, згідно наказу, частково регламентується лише для роботи на висоті, верхолазних робіт і робіт пов'язаних з підійманням на висоту, а також з обслуговування підіймальних механізмів та роботи машиніста крану.
Передбачена необхідність психофізіологічного обстеження для працівників газорятувальної служби, гірничорятувальних служб, пожежної охорони та аварійно-рятувальних служб з ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру. Отже, тільки частково визначаються роботи, що потребують професійного добору, проте, не визначені інші роботи підвищеної небезпеки.
Також, згідно п. 1.4. Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій залізничного транспорту, метрополітенів та підприємств міжгалузевого промислового залізничного транспорту України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від
29.04.2010 № 240, попередній медичний огляд під час прийняття на роботу проводиться з метою встановлення фізичної та психофізіологічної придатності особи до роботи за визначеною професією, спеціальністю, посадою.
Господарська діяльність по здійсненню професійного психофізіологічного добору і психофізіологічної експертизи, відноситься до господарської діяльності з медичної практики, яка відповідно до закону підлягає ліцензуванню, дозволяється лише за наявності ліцензії.
Відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 «Охорона здоров'я»), затвердженого наказом МОЗ України від 29 березня 2002 року № 117, здійснювати психофізіологічне та психологічне обстеження людини, оцінку функціонального стану та здатності до професійної діяльності людини, прогнозування професійної придатності людини до визначених умов діяльності має право лікар-психофізіолог.
Згідно п. 2.15. наказу МОЗ України від 21.05.2007 № 246 кожен лікар, який бере участь в обстеженні пацієнта, дає висновок щодо стану здоров'я працівника, підтверджує його особистим підписом та особистою печаткою.
Отже, проводити психофізіологічне обстеження із наданням висновку психофізіологічної експертизи повинен лікар-психофізіолог.
Для проведення психофізіологічної експертизи, як складової медичного огляду, суб’єкту господарювання необхідно отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за лікарською спеціальністю «Психофізіологія».