Психофізіологічна експертиза. Хто, де, коли, як?
Згідно статті №5 закону України «Про охорону праці» а також пункту №2.13 "Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», сказано, що до виконання робіт підвищеної небезпеки та робіт, що потребують професійного добору, допускаються особи якщо у них є висновок психофізіологічної експертизи . Відповідно працівники, що проходять медичний огляд, повинні надати комісії, яка його проводить, висновок психофізіологічної експертизи.
Питання:
Хто має право проводити психофізіологічну експертизу?
Відповідь:
Державні і приватні структури, які мають ліцензію на здійснення медичної практики за спеціальністю психофізіологія, обладнані спеціалізованим програмно-апаратним комплексом для проведення ПФЕ і мають в своєму штаті лікаря-психофизиолога.
Питання:
Чи існує порядок та вимоги проведення психофізіологічної експертизи?
Відповідь:
Вимоги про проведення психофізіологічної експертизи відображають:
Ст.5, 17 Закону України «Про внесення змін до Закону України« Про охорону праці »від 21.11.2002 №229-IV.
Пп .. 2.13, 3.2 Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.07.2007г. під №846 / 14/13.
Перелік робіт, що потребують професійного добору, затверджений спільним наказом Держкомітету з нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України від 23.09.1994 р №263 / 121.
Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (додаток 2. Перелік видів робіт підвищеної небезпеки), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р №1107.
Зараз розроблений проект Порядку проведення психофізіологічної експертизи. Порядок містить зразки Висновку психофізіологічної експертизи та інших документів. Також розглядаються питання щодо періодичності проходження експертизи працівинками, які вже працюють . Проект Порядку сьогодні проходить процедуру погодження та затвердження.
Відсутність нормативнозатвердженого порядку проведення ПФЕ не звільня від виконання нормативних вимог щодо ПФЕ. Так, на сьогодні не затверджено, наприклад, Порядок проведення рентгенологічного дослідження, порядок проведення інших функціональних досліджень. Проте, такі дослідження здійснюються.
Питання:
Як трактується висновок психофізіологічної експертизи?
Відповідь:
Висновок психофізіологічної експертизи є підставою для прийняття комісією з медоглядів (згідно наказу МОЗ № 246 від 21.05.2007) обов'язкового рішення про допуск / недопуск до виконання робіт. Наприклад, за результатами експертизи може бути сформовано один з висновків:
Група 1. За своїми професійно важливими психофізіологічними якостями відповідає в повній мірі професійним вимогам до виконання (зазначається вид робіт). Може бути допущений до виконання (зазначається вид робіт).
Група 2. За своїми професійно важливими психофізіологічними якостями відповідає професійним вимогам до виконання (зазначається вид робіт). Може бути допущений до виконання (зазначається вид робіт).
Група 3. За своїми професійно важливими психофізіологічними якостями відповідає професійним вимогам до виконання (зазначається вид робіт). Може бути допущений до виконання (зазначається вид робіт). Потребує повторного обстеження через один рік.
Група 4. За своїми професійно важливими психофізіологічними якостями не відповідає професійним вимогам до виконання (зазначається вид робіт).Не рекомендується допускати до виконання (зазначається вид робіт).
Питання:
Якщо до складу комісії з проведення медичних оглядів входить лікар-психофізіолог, чи необхідно в цьому випадку працівникові проводити психофізіологічну експертизу в іншому місці?
Відповідь:
Не залежно від того, входить або не входить до складу комісії лікар-психофізіолог, психофізіологічна експертиза повинна проводитися тільки відповідно до таких вимог: наявність у установи, яке організовує проведення ПФЕ, ліцензії на проведення медичної практики за спеціальністю психофізіологія, а також спеціалізованого кабінету для ПФЕ, оснащеного програмно-апаратним комплексом для проведення ПФЕ, що допущений до використання.
Якщо психофізіологічну експертизу проводять фахівці, які не мають відповідної спеціалізації, без використання сертифікованих МОЗ тестових методик, без визначення психофізіологічних показників для професійного відбору, то висновок експертизи не може бути прийнятий комісією з проведення медичних оглядів.
Питання:
За чий рахунок (працівника або роботодавця) повинна проводитися психофізіологічна експертиза?
Відповідь:
Психофізіологічна експертиза є невід'ємною частиною медичного огляду, відповідно, оплачує її роботодавець згідно вимог чинного законодавства (ст .. 17 Закону України «Про охорону праці»).